کد خبر : 223
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۸
41 بازدید

مطالب استاد را بنویسیم یا گوش دهیم یا کپی کنیم؟

مطالب استاد را بنویسیم یا گوش دهیم یا کپی کنیم؟

🔴مطالب استاد را بنویسیم یا گوش دهیم یا کپی کنیم؟ ◀️ اگر با دستخط دیگران یا نفهمیدن نوشته های آنها مشکلی ندارید یا از تک رنگ بودن مطالب کپی شده ناراحت نمی شوید و همچنین نکات ریز برایتان مهم نیست، یک راه خوب، گوش دادن سر کلاس و کپی کردن جزوه از دیگر دانشجوها می

🔴مطالب استاد را بنویسیم یا گوش دهیم یا کپی کنیم؟

◀️ اگر با دستخط دیگران یا نفهمیدن نوشته های آنها مشکلی ندارید یا از تک رنگ بودن مطالب کپی شده ناراحت نمی شوید و همچنین نکات ریز برایتان مهم نیست، یک راه خوب، گوش دادن سر کلاس و کپی کردن جزوه از دیگر دانشجوها می باشد.

⬅️ نوشتن جزوه از مباحثی که استاد از روی کتاب تدریس می کند کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد. در این مواقع، گذاشتن کتاب در روبرو و یادداشت نکات اضافه در حاشیه کتاب یا در دفترچه ای (با ذکر محل نکته) راه حل معقول تری به نظر می رسد.

◀️ نوشتن نکات ریز، نکاتی که استاد سریع می گوید و می گذرد و همچنین نکات خارج از درس، هم در زندگی شخصی، هم برای امتحان و هم برای آموزش شخصی مفید می باشد. اما زیاد از حد نوشتن نکات ریز باعث عقب افتادن از تدریس استاد، زود خسته شدن و عدم تفکر عمیق روی بحث می شود.

◀️سعی کنید قلق خود را پیدا کنید! آیا با شنیدن بهتر یاد می گیرید یا با نوشتن یا فقط با خواندن یا با ضبط صدا و سر فرصت گوش دادن یا با چرت زدن سر کلاس و شب امتحانی شدن؟!

◀️ گاهی اوقات سرعت تدریس استاد زیاد است. در این مواقع ضبط صدا راه حلی خوبی است. در کنار ضبط صدا می توانید یادداشت برداری کنید و اگر مطلبی را از دست دادید نگران نباشید.

◀️ از فواید گوش دادن و ننوشتن این است که احتمال طرح سوال برای شما و مشارکت در درس است ولی ممکن است به حافظه خود اعتماد کاذب داشته باشید و مطالبی که می تواند مهم باشد را بعدا از یاد ببرید. همچنین احتمال به رویا رفتن یا خوابیدن شما نیز بیشتر می شود.

◀️ گاهی اوقات اساتید از روی پاورپوینت تدریس می کنند. در این مواقع یک راه خوب، پرینت اسلاید ها (هر اسلاید در یک صفحه یا چند اسلاید در یک صفحه، بسته به حجم مطالب) و یادداشت نکات اضافه در حاشیه آن می باشد و راه بد، جزوه نویسی همان مطالب است! چرا که پاورپوینت یا کتاب مرتبط را در اختیار دارید. (البته اگر استاد پاورپوینت را به شما نمیدهد و مطالب در کتابی نباشد، اجباراً یادداشت کنید!)

◀️ معمولاً نوشتن جزوه با خودکار تک رنگ بین دانشجوها مخصوصاً آقایون رواج دارد. فایده های آن، عدم گذاشتن وقت و تمرکز روی تغییر رنگ خودکار و سرعت بالای نوشتن است اما باعث یکنواخت نوشته هایتان و عدم رغبت به خواندن مجدد آن می شود. برای حل این مشکل می توانید سر تیتر ها یا مطالب مهم را پررنگ یا درشت یا جور دیگر بنویسید یا می توانید از دو رنگ استفاده کنید (نه بیشتر، چرا که باعث خستگی چشم، عدم تمرکز روی بحث و کندی نوشتن می شود.).

◀️ در صورت داشتن حوصله! نوشته همه نکات سر کلاس، حتی بد خط و دارای خط خوردگی و بعد در همان روز یا اسرع وقت، پاکنویس کردن آن در جزوه اصلی در یادگیری و یادآوری مطالب گفته شده در کلاس کمک بسیار خوبی است.

◀️ نکته آخر: جان خودتان خوش خط بنویسید! (درد دل بسیاری از دانشجوها)

نویسنده: علیرضا مظفری

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.