لزوم برخورد قاطعانه دستگاه قضا با مسؤولین سهل‌انگار در سیل شیراز

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی

مصاحبه دبیر کمیته بین الملل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز با خبرگزاری تقریب در رابطه با شماره دوم نشریه جبهه واحد

حادثه جانگداز مجروح شدن دانشجویان واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران

درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی

بیانیه تشکل های انقلابی دانشگاه شیراز پیرامون حواشی اخیر ایجاد شده علیه فضای عمومی دانشگاه

فایل صوتی سخنان علی پیروی نژاد، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز با رادیو فارس

جنبش دانشجویی، امروزه باید پا را از دانشگاه ها فراتر گذاشته، دوربین به دست به میان مردم برود و مشکلات مردم را به گوش مسئولین برساند.

جنبش دانشجویی پذیرفتن FATF را تحمل نخواهد کرد

سخنرانی دبیرانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز در نماز جمعه

عقب نشینی‌های به ظاهر تاکتیکی! هیچ گونه گشایش حقیقی برای کشور ایجاد نخواهد کرد

بدنه مدیریتی دانشگاه شیراز غالبا سیاست‌زده‌اند/ حضور افرادی را در دانشگاه که دنبال جنجال هستند، مضر می‌دانیم

کد خبر: 132 | تاریخ انتشار: 22:22:31 - چهار شنبه 12 سپتامبر 2018 | بدون نظر | Print This Post Print This Post |

مجلس به دور از همه بده بستان‌های رایجش! به وظیفه خود در بررسی و تصویب برنامه ششم عمل کند

طاهری، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجو، بیان داشت: برنامه ششم توسعه به عنوان آخرین و مهم ترین سند توسعه‌ای کشور، باید چالش های جدی در حوزه های مختلف کشور را به خوبی شناسایی کند و جهت حل آن برآید.
وی افزود: متأسفانه این برنامه با حواشی زیادی همراه شد که امر رسیدگی دقیق به آن را با مشکل مواجه کرد و منجر به تمدید یکساله برنامه پنجم شد. دولت موظف است حداقل شش ماه قبل از پایان هر دوره، برنامه بعدی را جهت تصویب به مجلس بدهد. مجلس نهم به دلیل مشکلاتی که بود از تصویب برنامه ششم تقدیمی، امتناع کرد. بعد از آن بحث ارائه لایحه احکام پیش آمد که یک بدعت خطرناک در نظام حقوقی کشور بود و مجلس جلوی این موضوع ایستاد. همچنین امضای غیرقانونی رئیس سازمان برنامه و بودجه به جای رئیس جمهور و تقدیم بدموقع لوایح اصلاحی به مجلس در ایام تعطیلات آن، همه و همه نمایندگان را دچار سردرگمی در بررسی دقیق برنامه ششم کرده است. این قبیل بی نظمی های دولت علاوه بر ایجاد مشکل جهت رسیدگی، موجب هزینه های گزاف برای کشور می شود.
این فعال دانشجویی تصریح کرد:‌ از طرفی خود برنامه نیز دارای معایب جدی است. متأسفانه یکی از مهم ترین ایرادهای این برنامه، تغییر پیدا نکردن نوع نگاه غربی به مفهوم توسعه است. همچنان با همان شاخص و معیار وارداتی، برای پیشرفت کشور نسخه پیچیده شده است. در صورتی که اگر به معنای واقعی کلمه می خواهیم نوع نگاه خودمان را اعمال کنیم باید در بندهایی از این برنامه تغییراتی ایجاد شود. از طرف دیگر همچنان درآمد حاصل از فروش محصولات نفتی و میعانات گازی، سهم مهم و جدی در برنامه دارد که این خود نشان از ادامه داشتن سیاست های نفتی دولت دارد و کشور را می تواند با آسیب هایی مواجه کند؛ چرا که در فروش نفت، کشور ابتکار عملی نخواهد داشت و طرف های مقابل تعیین کننده خواهند بود.
دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز ادامه داد:‌ در این برنامه همچنان اقتصاد دولتی حضور جدی دارد. هرچند در خود برنامه تعابیری برخلاف این ذکر می شود اما تا اقتصاد پویا و رقابتی فاصله وجود دارد.
طاهری گفت: نگرانی های موجود در خصوص این برنامه، یک نگرانی واقعی است. رهبری معظم نیز با حساسیت، با تأکیدات مکرر بر لزوم برنامه ریزی دقیق روی این برنامه اشاره داشته اند. به نظر می رسد که پیوست شورای راهبردی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باید با اهتمام کامل اعمال شود تا کشور در پنج سال پیش رو بتواند بر روی ریل مناسب تری از پیشرفت حرکت نماید. مجلس نیز می بایست به دور از همه بده بستان های رایجش! به وظیفه مهم خود در بررسی و تصویب برنامه ششم عمل کند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار